Geely Monjaro EM-i — priključno-hibridni križanec segmenta D, dolg približno 4,8 m, ki ga je Geely prvič pokazala v Evropi 12. oktobra 2026 na pariškem avtomobilskem salonu. Sistem EM-i Super Hybrid z bencinskim 1,5-litrskim turbomotorjem v različici AWD Ultra ponuja 246 kW in 667 N·m, do 116 km na elektriko po WLTP ter porabo od 2,4 l/100 km. Evropskih cen Geely še ni objavila; v Nemčiji je začetek prodaje načrtovan za sredino novembra 2026, v Veliki Britaniji pa za leto 2027. Glavni tekmec, ki ga omenjata tako Geely kot britanski mediji, je Skoda Kodiaq iV.
Vsebina
- Kaj je Geely pokazala v Parizu in v čem se Monjaro EM-i razlikuje od starega Monjaro
- Kakšen hibrid je pod pokrovom in koliko prevozi na elektriko
- Kakšne so mere, prtljažnik in notranjost
- V čem se Monjaro EM-i razlikuje od Skoda Kodiaq iV
- Kdaj Monjaro EM-i pride v prodajo in kaj je s ceno
- Dodatna oprema za Monjaro
Kaj je Geely pokazala v Parizu in v čem se Monjaro EM-i razlikuje od starega Monjaro
Pariški avtomobilski salon 2026 je potekal od 12. do 18. oktobra v Paris Expo Porte de Versailles, razstavni prostor Geely je bil v paviljonu 7.1 (D12). Tiskovno konferenco so izvedli 12. oktobra ob 17:00, središče razstavnega prostora pa je bil prav Monjaro EM-i — Geely ga označuje kot svoj prvi globalni priključno-hibridni križanec segmenta D in paradni model znamke v Evropi. Ob njem so stali električna E2 in E5, priključno-hibridni Starray EM-i ter prototip terenca Project KO11, ki ga za Evropo obljubljajo pozneje. Vodja Geely Europe Aiden He je pariško premiero označil za »pomemben trenutek za Geely Auto v Evropi«.
Monjaro za nas ni novost: leta 2023 so v Ukrajino uradno uvažali bencinski Monjaro z 2,0-litrskim turbomotorjem s 238 KM in štirikolesnim pogonom — tega smo razčlenili v pregledu križanca Geely Monjaro. Evropski avtomobil je druga generacija z drugačno tehniko: zgrajen je na platformi GEA-Evo, ustvarjeni za elektrificirana vozila, z elektronsko arhitekturo GEEA 3.0, namesto izključno bencinskega motorja pa je vgrajen priključno-hibridni sklop. Ime je ostalo (Geely ga povezuje s Kilimandžarom), pogonski sklop, baterija in elektronika pa so novi. Geely poudarja tudi, da je vozilo nastavila posebej za evropske ceste.
Evropa je postala četrti večji trg za ta model: še pred Parizom se je izvozni Monjaro EM-i že prodajal v Egiptu in Azerbajdžanu, na Kitajskem pa je vozilo znano kot Xingyue L in ga izdelujejo od leta 2021. Skupno Geely deluje v 27 evropskih državah prek petih hčerinskih družb (Nizozemska, Francija, Nemčija, Madžarska, Španija) ter več kot 450 prodajnih točk.
Kakšen hibrid je pod pokrovom in koliko prevozi na elektriko
Osnova je sistem EM-i Super Hybrid: bencinski 1,5-litrni turbomotor, razvit posebej za hibrid, in elektromotorji, ki vozilo večinoma tudi poganjajo. Različice s prednjim pogonom imajo en elektromotor, štirikolesne pa dva; zadnji deluje v sistemu e-AWD in porazdeli navor v milisekundah. Uradno je Geely navedla karakteristike le za vrhunsko različico AWD Ultra: 246 kW (približno 334 KM) in 667 N·m največjega navora. Različica s prednjim pogonom ima največjo hitrost 200 km/h.
Električni doseg je do 116 km po WLTP, kombinirana poraba goriva pa od 2,4 l/100 km. Polnjenje z enosmernim tokom v različici Ultra podpira do 78 kW: od 30 do 80 % se baterija napolni v približno 15 minutah. Kapacitete baterije v uradnem sporočilu niso navedli; po podatkih nemških medijev, ki so že prejeli specifikacije za nemški trg, sta dve izvedbi:
| Parameter | Pro / Max (prednji pogon) | Pro+ / Ultra (e-AWD) |
|---|---|---|
| Baterija | 18,4 kWh | 29,8 kWh |
| Električni doseg, WLTP | 82 km | 116 km |
| Skupni doseg | 922 km | 906 km |
| Polnjenje DC, največ | 38 kW | 78 kW |
| Polnjenje DC 30–80 % | ≈20 min | ≈15 min |
| Pospešek 0–100 km/h | 7,7 s | 5,8 s |
| Največja hitrost | 200 km/h | 190 km/h |
Te številke Geely za zdaj še ni potrdila z ločenim evropskim sporočilom, zato jih obravnavamo kot predhodne. Načini vožnje v standardni različici so Pure, Hybrid, Power in Snow; štirikolesna doda Sand in Off-road ter prilagodljivo vzmetenje CCD, ki spreminja trdoto blažilnikov v približno 20 milisekundah, in vektoriranje navora z odklapljanjem osi.
Kaj to pomeni v praksi
Monjaro EM-i je klasičen »serijsko-paralelni« hibrid v slogu BYD DM-i: v mestu se vozi kot električni avtomobil, motor pa večinoma poganja generator in se neposredno priključi predvsem na avtocesti. Zato realnih 80–100 km na elektriko pokrije vsakodnevne vožnje večine lastnikov, poraba 2,4 l/100 km v homologaciji pa je dosegljiva le s polno baterijo na startu; z izpraznjeno baterijo bo poraba običajna za približno dvotonski križanec.
Kakšne so mere, prtljažnik in notranjost
Dolžina je približno 4,8 m (v izvoznih podatkih 4 800 × 1 895 × 1 700 mm), medosna razdalja 2 845 mm, torej kot pri bencinskem Monjaro za Ukrajino (4 770 mm, medosna je enaka). Geely navaja višino nad glavo spredaj 992 mm, širino v višini ramen 1 457 mm, do 130 mm prostora za kolena v drugi vrsti in največji volumen prtljažnega prostora do 2 183 l. Pri prtljažniku so razlike med trgi: britanska predstavitev navaja 633 l in 1 532 l s podrto drugo vrsto, nemški podatki pa 559 l in 1 391 l; razlika je najverjetneje v metodologiji merjenja (do roloja ali do strehe), zato je točno številko za svoj trg najbolje preveriti v lokalnem ceniku. V notranjosti je 34 odlagalnih mest za drobnarije, dolžina tovornega prostora s podrtimi sedeži pa je 2,8 m. Ob začetku je vozilo petsedežno; britanski mediji pozneje pričakujejo sedemsedežno različico.
Armaturna plošča ima tri zaslone: projicirni prikazovalnik velikosti 25,6 palca, digitalni merilniki 12,3 palca in osrednji zaslon na dotik 15,4 palca s sistemom Flyme Auto z brezžičnima Apple CarPlay in Android Auto. Sprednja sedeža z 11-slojno strukturo imata ogrevanje in prezračevanje v treh stopnjah ter masažo z osmimi točkami (v različicah Max in Ultra), avdiosistem Flyme Sound pa 16 zvočnikov z ojačevalnikom 1 000 W in zvočniki v vzglavnikih. Za tišino v kabini skrbijo laminirana dvojna sprednja stekla, zvočnoizolacijski materiali pa pokrivajo približno 89 % karoserije.
Varnost: sedem zračnih blazin, varnostna kletka iz visoko trdnega jekla, 17 funkcij aktivne varnosti in 9 asistentov udobja, kamera s pogledom 360° s »prosojnim« prikazom dna vozila. Baterija je prestala 21 preizkusov v ekstremnih pogojih po sistemu Battery Safety System. Geely navaja, da je vozilo pripravljeno na pet zvezdic Euro NCAP, vendar rezultata testa še ni — to je cilj, ne ocena.
V čem se Monjaro EM-i razlikuje od Skoda Kodiaq iV
Skoda Kodiaq druge generacije s priključno-hibridom 1.5 TSI iV je najbližji evropski tekmec po merah in zasnovi: petsedežen, s prednjim pogonom, z baterijo 25,7 kWh. V tabeli so le uradni podatki Skoda in uradni ali v medijih potrjeni podatki Geely.
| Parameter | Geely Monjaro EM-i | Skoda Kodiaq iV |
|---|---|---|
| Dolžina | ≈4 800 mm | 4 758 mm |
| Pogon | prednji ali električni štirikolesni (e-AWD) | samo prednji |
| Sistemska moč | 246 kW (AWD Ultra); za različico s prednjim pogonom ni objavljena | 150 kW |
| Največji navor | 667 N·m | 350 N·m |
| Baterija | 18,4 ali 29,8 kWh (podatki za Nemčijo) | 25,7 kWh |
| Električni doseg, WLTP | do 116 km | več kot 100 km |
| Polnjenje DC | do 78 kW, 30–80 % v ≈15 min | na voljo je hitro polnjenje DC; uradna stran ne navaja moči |
| Pospešek 0–100 km/h | 5,8 s (AWD) / 7,7 s (FWD), po podatkih medijev | 8,4 s |
| Največja hitrost | 200 km/h (FWD) | 210 km/h |
| Prtljažnik | 633 l / 1 532 l (britanski podatki) | 745 l |
| Menjalnik | hibridni menjalnik EM-i | 6-stopenjski avtomatski |
| Število sedežev | 5 (7 — pričakovano pozneje) | 5 |
Sklep iz tabele je preprost: Geely stavi na moč, štirikolesni pogon in nekoliko večji električni doseg, Skoda pa na večji prtljažnik in uveljavljeno servisno mrežo. Razlika v moči je večinoma na papirju — v vsakodnevni vožnji se hibridi na električni pogon občutijo podobno hitri, prisotnost e-AWD za ukrajinske zime pa je resnična prednost. Cen za primerjavo za zdaj ni: evropske cene Monjaro EM-i Geely še ni objavila.
Kdaj Monjaro EM-i pride v prodajo in kaj je s ceno
Roki so po trgih različni. V Nemčiji je začetek prodaje načrtovan za sredino novembra 2026 s štirimi paketi opreme — Pro, Max, Pro+ in Ultra; o Avstriji in Švici informacij še ni. V Veliki Britaniji se bo vozilo v salonih pojavilo leta 2027 kot paradni model znamke, nad njim pa bo leta 2028 stal hibridni terenec Galaxy Battleship 700. Evropskih cen Geely ni navedla niti v Parizu niti pozneje — britanski mediji le domnevajo raven, zato so do uradnega cenika vse številke ugibanja.
Garancija za Evropo je 8 let ali 200 000 km za vozilo in visokonapetostno baterijo z zagotovljenim preostalim stanjem baterije vsaj 70 %, 12 let proti prerjavenju in tri leta pomoči na cesti (za Veliko Britanijo so številke v miljah — 125 000). Pogoj je servisiranje po predpisih pri pooblaščenih partnerjih Geely. O uradnih dobavah Monjaro EM-i v Ukrajino Geely ni sporočila; prejšnji bencinski Monjaro so v Ukrajino uvažali uradno, zato je prihod hibrida povsem verjeten, vendar potrjenih podatkov ni.
O drugih novostih sejma — v našem povzetku pariškega avtomobilskega salona 2026.
Dodatna oprema za Monjaro
Modelnih preprog in deflektorjev za Monjaro v našem katalogu za zdaj še ni — za EM-i bodo šablone vzeli, ko se bo vozilo pojavilo v Ukrajini, evropska generacija pa se razlikuje od bencinske. Do takrat so za notranjost primerni univerzalni preprogi z robom: vodo in sneg zadržita enako kot modelne preproge EVA iz razdelka preproge EVA, le brez natančne oblike po tleh. Za stranska okna je razdelek deflektorjev oken — tja modelni kompleti za nove kitajske križance pridejo med prvimi. Na vgrajene strešne nosilce križanca bodo ustrezale univerzalne prečke za vgrajene strešne nosilce s ključavnico — z njimi lahko vozite strešni kovček ali kolesa, ne da bi čakali na modelni prtljažnik.
Dostavljamo z Nova Poshta po vsej Ukrajini.
Prednosti in slabosti Geely Monjaro EM-i proti Skoda Kodiaq iV
246 kW in 667 N·m v različici Ultra proti 150 kW in 350 N·m v Kodiaq iV
Električni štirikolesni pogon e-AWD in prilagodljivo vzmetenje CCD — pri Skodi je le prednji pogon
Do 116 km na elektriki po WLTP in polnjenje DC do 78 kW
Trije zasloni, masaža in prezračevanje sprednjih sedežev, 16 zvočnikov — že v osnovi ali za doplačilo
Garancija 8 let ali 200 000 km na vozilo in baterijo
Prtljažnik je manjši kot pri Kodiaq iV (633 ali 559 l proti 745 l) in podatki o njem se med trgi razlikujejo
Moč in dinamika različic s prednjim pogonom uradno nista objavljeni
Evropske cene še niso navedene, v Ukrajini uradno ni napovedan
Ocene Euro NCAP še ni dobil — pet zvezdic je le zastavljen cilj
Mlada servisna mreža v Evropi v primerjavi s Skodo










