Hyundai Tucson NX5 ali Toyota RAV4 2026: kateri družinski križanec izbrati

Gradivo je bilo pripravljeno z orodji umetne inteligence za raziskovanje teme, strukturiranje in izdelavo prvega osnutka. Preverjanje dejstev, uredniške popravke, strokovno presojo in končno odobritev je opravil Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Novi Hyundai Tucson pete generacije (NX5) in Toyota RAV4 šeste generacije sta dva glavna hibridna družinska križanca letnikov 2026–2027. Po uradnih evropskih podatkih je Tucson nekoliko krajši (4 560 proti 4 600–4 646 mm), vendar ima večji prtljažnik (do 695 l proti 514 l pri hibridnem RAV4) in bencinsko različico brez hibrida, medtem ko je RAV4 močnejši kot priključni hibrid: do 309 KM in do 137 km na elektriko proti 292 KM in do 81 km pri Tucsonu. RAV4 se v Ukrajini že prodaja, novega Tucsona v Evropi pričakujejo leta 2027.

Vsebina

V čem se Tucson NX5 na kratko razlikuje od RAV4

  • Starost modela. RAV4 šeste generacije je debitiral 21. maja 2025, aprila 2026 pa je Toyota sporočila, da ga že naročajo po vsej Evropi. Tucson pete generacije so pokazali 1. oktobra 2026, evropsko različico sestavljajo na Češkem, dinamično modifikacijo pa Hyundai predstavlja na Pariškem avtomobilskem salonu 12. oktobra.
  • Motorji. Tucson je v Evropi 1.6 turbo v treh različicah: bencin 150 KM (z ročnim menjalnikom ali z blagim hibridom 48 V in robotiziranim menjalnikom), hibrid 245 KM in priključni hibrid 292 KM. RAV4 se v Evropi prodaja le s hibridom 2,5 l (185–194 KM) ali priključnim hibridom (272–309 KM).
  • Praktičnost. Pri Tucsonu je naveden prtljažnik do 695 l in zadnja klop, ki se pomika za 150 mm. Pri hibridnem RAV4 je 514 l do roloja, pri priključni različici pa 446 l.
  • Elektrika. Priključni RAV4 ima baterijo 22,7 kWh, do 137 km na elektriko po WLTP in polnjenje z enosmernim tokom do 50 kW. Priključni Tucson ima 17,1 kWh, do 81 km (predhodni podatki) in polnjenje z izmeničnim tokom 7,2 kW; hitrega enosmernega polnjenja Hyundai ne navaja.

Podrobno o vsakem modelu smo pisali posebej: pregled novega Hyundai Tucson NX5 in pregled Toyota RAV4 2026 šeste generacije. Tukaj je le primerjava.

Primerjalna tabela Tucson in RAV4

Za Tucson so navedeni uradni podatki Hyundai Motor Europe z dne 1. oktobra 2026 (do dokončne homologacije), za RAV4 pa podatki Toyota Europe in Toyota Ukrajina.

ParameterHyundai Tucson NX5 (Evropa)Toyota RAV4 (6. generacija)
Premiera01.10.202621.05.2025
Dolžina / širina / višina4 560 / 1 900 / 1 670 mm4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm
Medosna razdalja2 720 mm— (Toyota Europe ne objavlja)
Oddaljenost od tal159–169 mm— (ni objavljeno)
Število sedežev55
Prtljažnikdo 695 l (VDA)hibrid 514 l do roloja; priključni hibrid 446 l
Bencin brez hibrida1.6 T-GDi, 150 KM, 250 N·m; ročni 6 ali robot 7DCT z blagim hibridom 48 Vni
Hibrid1.6 turbo, 245 KM, 380 N·m, avtomatik 6, prednji ali štirikolesni pogon2,5 l, 185 KM (prednji pogon) / 194 KM (AWD-i)
Priključni hibrid292 KM, 380 N·m, baterija 17,1 kWh272 KM / 309 KM (AWD-i), baterija 22,7 kWh
Doseg na elektrikodo 81 km (predhodno, s platišči 17")do 137 km (WLTP)
Polnjenje priključnega hibridaizmenični tok 7,2 kWizmenični tok 11 kW; enosmerni 50 kW, 10–80 % približno v 30 min
Pospešek 0–100 km/hhibrid 8,3 s (prednji pogon), 7,9 s (štirikolesni); priključni hibrid 7,9 spriključni hibrid AWD-i 5,8 s
Prikolica z zavoramibencin 1 700 kg, hibrid 1 910 kg, priključni hibrid 1 810 kgdo 2 000 kg (AWD, hibrid in priključni hibrid)
Zasloniinstrumentna plošča 9,9"; multimedija 12,9" ali 17"instrumentna plošča 12,3"; multimedija 12,9"
Kje ga sestavljajo za EvropoČeška—

Kdo je večji in kdo ima prostornejši prtljažnik

Po merah sta modela skoraj izenačena. RAV4 je za 40–86 mm daljši, odvisno od odbijačev, Tucson je za 20–45 mm širši, po višini pa je razlika v okviru 10–30 mm. Medosna razdalja Tucsona je 2 720 mm; Toyota Europe tega parametra za novi RAV4 ne objavlja, zato medosne razdalje po govoricah ne bomo primerjali.

V prtljažniku ima prednost Hyundai: do 695 l po metodologiji VDA, zadnja klop pa je deljena v razmerju 4:2:4 in se pomika za 150 mm — lahko povečate prtljažnik ali prostor za noge. Pri hibridnem RAV4 je 514 l do roloja, pri priključni različici baterija dvigne dno, zato ostane 446 l. Številke so merjene po različnih metodah, zato je lahko razlika v resničnem življenju manjša, a za voziček in velike kovčke Tucson deluje bolj praktično.

Za drugo vrsto Hyundai objavlja konkretne številke: 1 014 mm nad glavo in 1 002 mm za noge. Toyota takih podatkov za novi RAV4 ne navaja. Obe vozili sta strogo pet-sedežni, tretje vrste ni pri nobenem.

Kateri hibrid je boljši: 1.6 turbo ali 2.5

Pristopi znamk so različni. Hyundai stavi na turbopolnjeni 1.6 T-GDi s 6-stopenjskim avtomatikom: hibrid razvije 245 KM in 380 N·m, torej je močnejši od hibridnega RAV4 (185–194 KM) in opazno bolj »vlečen« pri nizkih vrtljajih. Pospešek hibridnega Tucsona je 8,3 s s prednjim pogonom in 7,9 s s štirikolesnim. Po navedenih izpustih CO2 (118–130 g/km za hibrid s prednjim pogonom) je to po našem preračunu približno 5,1–5,6 l/100 km.

Toyota uporablja atmosferski 2,5 l s svojim hibridnim prenosom brez klasičnega menjalnika. Je šibkejši, vendar Toyota za hibrid navaja do 5,8 l/100 km po WLTP, sama zasnova pa je že leta izpiljena na prejšnjih generacijah RAV4.

Pri priključnih hibridih pa je ravno obratno, prednost ima Toyota. RAV4 PHEV s štirikolesnim pogonom ima 309 KM, do 100 km/h pospeši v 5,8 s, na elektriko prevozi do 137 km in se polni z enosmernim tokom do 50 kW. Tucson PHEV ima 292 KM, 7,9 s, do 81 km in polnjenje le z izmeničnim tokom 7,2 kW. Če imate doma vtičnico in je dnevna pot do 80–100 km, bo priključni RAV4 omogočil vožnjo skoraj brez bencina.

Poseben adut Tucsona je bencinska različica 150 KM brez polnega hibrida: enostavnejši avto za tiste, ki ne želijo visokonapetostne baterije. Pri RAV4 takšne različice v Evropi ni. Kako se RAV4 obnese v primerjavi z drugimi tekmeci, smo analizirali v primerjavah Toyota RAV4 2026 proti Honda CR-V in Toyota RAV4 2026 proti Skoda Kodiaq II.

Štirikolesni pogon, prikolica in oddaljenost od tal

Pri RAV4 je štirikolesni pogon AWD-i: zadnja kolesa poganja ločen elektromotor, mehanskega kardana med osema ni. Toyota dodaja načina Trail in Snow. Hyundai ponuja štirikolesni pogon za hibrida in priključnega hibrida Tucson, pri štirikolesno gnanih različicah pa je na voljo kamera »pod vozilom« Ground View Monitor.

Za prikolico je močnejši RAV4: štirikolesno gnane različice vlečejo do 2 000 kg. Tucson pa do 1 910 kg pri hibridu, 1 810 kg pri priključnem hibridu in 1 700 kg pri bencinski različici. Oddaljenost od tal evropskega Tucsona je 169 mm (159 mm s platišči 17"); terensko različico XRT PRO z 210 mm bo Hyundai prodajal le v Severni Ameriki. Za RAV4 Toyota Europe oddaljenosti od tal ne objavlja.

Kdaj ju bo mogoče kupiti v Ukrajini

Toyota Ukrajina že ponuja novi RAV4 s hibridom in priključnim hibridom, s prednjim in štirikolesnim pogonom. Na spletni strani uvoznika je navedeno, da so podatki predhodni in čakajo na dokončno homologacijo, ter so navedene drugačne številke moči kot pri Toyota Europe: do 239 KM pri hibridu in do 329 KM pri priključnem hibridu, do 126 km na elektriko. V naši tabeli so podatki Toyota Europe.

Evropski Tucson NX5 bodo sestavljali v Hyundaijevi tovarni na Češkem. Hyundai Motor Europe še ni objavil cen in datuma začetka prodaje; po podatkih francoske publikacije Journal de l'Automobile bo hibrid v prodajo prišel januarja 2027, priključni hibrid pa poleti. Zato je pri ukrajinskih trgovcih novi Tucson smiselno pričakovati ne prej kot leta 2027, do takrat pa na trgu ostaja Tucson NX4.

Komu kaj ustreza

  • Hyundai Tucson NX5 — za družino, ki ji sta pomembna prtljažnik in druga vrsta, za tiste, ki želijo močan »običajen« hibrid brez vtičnice ali preprostejšo bencinsko različico, ter za tiste, ki jim ustrezajo veliki zasloni (do 17 palcev) in štirje priključki USB-C po 100 W.
  • Toyota RAV4 — za tiste, ki so pripravljeni polniti doma in želijo voziti pretežno na elektriko, ki potrebujejo prikolico do 2 t in štirikolesni pogon z električno zadnjo osjo, ter za tiste, ki ne želijo čakati: RAV4 je mogoče kupiti že zdaj.

Kateri dodatki so že na voljo za oba modela

Za RAV4 šeste generacije so v katalogu že na voljo modelno prilagojene preproge Stingray 3D in preproga za prtljažnik za Toyota RAV4 2025- r. Ostali modelni dodatki so za zdaj za prejšnjo, peto generacijo 2019–2025: bočni pragovi za RAV4 2019, strešne letve in prečke ter vetrovniki. Na novo karoserijo jih ne prenašajte samodejno — združljivost je navedena na kartici vsakega izdelka.

Za Tucson pete generacije modelnih izdelkov še ni: pojavijo se, ko avtomobili pridejo v prodajo. Za Tucson NX4 2021–2025 je izbira velika: aluminijasti pragovi, prečke na integrirane strešne letve, preproge EVA in 3D ter deflektorji oken. Pri NX5 so drugačni medosna razdalja, karoserija in vrata, zato dodatki od NX4 ne bodo ustrezali novemu modelu.

Slike v članku so ilustracije, ustvarjene na podlagi uradnega opisa modelov, in niso tovarniške fotografije.

Dostavljamo z Novo Poshto po vsej Ukrajini.

Dostava

Veleprodaja in maloprodaja

Lastno skladišče

Prijava na spletno mesto
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Stopite v stik z nami
Obvesti me, ko bo na zalogi