Toyota RAV4 šeste generacije in Skoda Kodiaq druge generacije sta dva družinska križanca, ki ju kupujejo iz različnih razlogov. RAV4 se v Evropi prodaja samo kot hibrid ali priključni hibrid (185–309 k. s.) in ima vedno 5 sedežev; Kodiaq je za 112–158 mm daljši, ponuja bencin, dizel in priključni hibrid, sedmi sedež in prtljažnik do 910 l. Če je najpomembnejša varčnost v mestu in doseg na elektriko, je to RAV4; če pa prostornost, dizel in prikolica do 2,5 t — Kodiaq.
Vsebina
- V čem se RAV4 na kratko razlikuje od Kodiaqa
- Primerjalna tabela
- Kateri avto je večji in kje je večji prtljažnik
- Kateri motorji in hibridi so na voljo
- Štirikolesni pogon in prikolica
- Kaj se prodaja v Ukrajini
- Komu kaj ustreza
- Kaj namestiti na oba križanca hkrati
V čem se RAV4 na kratko razlikuje od Kodiaqa
- Generacija in starost. Kodiaq II so pokazali 4. oktobra 2023. RAV4 šeste generacije je debitiral 21. maja 2025; aprila 2026 je Toyota sporočila, da ga že naročajo po vsej Evropi.
- Filozofija pogona. Toyota je opustila »čisti« bencin: v Evropi — le hibrid 2,5 l ali priključni hibrid. Skoda je ohranila klasična 2,0 TSI in 2,0 TDI s 7-stopenjskim DSG in dodala priključni hibrid iV.
- Prostornost. RAV4 — samo 5 sedežev. Kodiaq je lahko 5- ali 7-sedežen (razen iV), v 5-sedežni različici pa ima 910 l prtljažnika proti 514 l pri hibridnem RAV4.
- Elektrika. Priključni RAV4 prevozi do 137 km na elektriko (WLTP) in se polni z enosmernim tokom do 50 kW. Kodiaq iV — 109–125 km in le sprednji pogon.
Podroben pregled nove Toyote je v članku »Pregled Toyota RAV4 2026 šeste generacije«, o češkem križancu pa v pregledu Skoda Kodiaq II. Tukaj — samo primerjava.
Primerjalna tabela
Za RAV4 so navedeni podatki Toyota Europe in Toyota Ukrajina, za Kodiaq — tehnične specifikacije Škoda (različica Selection, februar 2025).
| Parameter | Toyota RAV4 (6. generacija) | Skoda Kodiaq II |
|---|---|---|
| Premiera | 21.05.2025 | 04.10.2023 |
| Dolžina / širina / višina | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm | 4 758–4 761 / 1 864 / 1 656–1 663 mm |
| Medosna razdalja | — (Toyota Europe ne objavlja) | 2 791 mm |
| Število sedežev | 5 | 5 ali 7 (iV — samo 5) |
| Prtljažnik | hibrid 514–1 706 l; priključni hibrid 446–1 619 l | 5 sedežev: 910–2 105 l; 7 sedežev: 340 l za 3. vrsto, 845 l z zloženo 3. vrsto, do 2 035 l; iV: 745–1 945 l |
| Bencin / dizel brez hibrida | ni | 2,0 TSI 150 in 195 kW (4×4); 2,0 TDI 110 kW in 142 kW (4×4) |
| Hibrid | 2,5 l, 185 k. s. (sprednji pogon) / 194 k. s. (AWD-i) | blagi hibrid 1,5 TSI, 110 kW (150 k. s.), sprednji pogon |
| Priključni hibrid | 272 k. s. / 309 k. s. (AWD-i), baterija 22,7 kWh | iV: 150 kW (204 k. s.), baterija 25,7 kWh, sprednji pogon |
| Električni doseg (WLTP) | do 137 km | 109–125 km |
| Polnjenje | AC 11 kW; DC 50 kW, 10–80 % približno v 30 min | AC 11 kW (0–100 % v 2 h 30 min) |
| Menjalnik | hibridni menjalnik Toyota | 7-stopenjski DSG (iV — 6-stopenjski DSG) |
| Štirikolesni pogon | AWD-i: zadnjo os poganja ločen elektromotor | 4×4 s samodejno razporeditvijo navora (sklopka) |
| Prikolica z zavorami | do 2 000 kg (AWD) | do 2 500 kg (4×4, 7 sedežev); iV — 1 800 kg |
| Oddaljenost od tal | — | 187–194 mm |
Kateri avto je večji in kje je večji prtljažnik
Kodiaq je opazno večji: 4 758 mm proti 4 600 mm pri osnovnem RAV4, torej +158 mm, pri daljših odbijačih nekaterih različic RAV4 (4 646 mm) pa je razlika 112 mm. Po širini sta skoraj enaka (1 864 proti 1 855–1 880 mm), RAV4 pa je za 17–44 mm višji.
Glavna razlika je v prtljažniku. Pet-sedežni Kodiaq sprejme 910 l do roloja ob pomaknjenem naprej drugem sedežnem redu in 2 105 l z zloženimi sedeži. Pri hibridnem RAV4 je 514 l in 1 706 l, pri priključni različici pa baterija dvigne dno in ostane 446 l. Tudi Kodiaq iV ima po podatkih 745 l — več kot katerakoli različica RAV4.
Sedemsedežni Kodiaq ima za tretjo vrsto skromnih 340 l — to je možnost za redke vožnje s sedmimi, ne za vsak dan. Tretja vrsta je pri Kodiaqu na voljo le z bencinskimi in dizelskimi motorji; priključni iV je samo pet-sedežen.
Potniški prostor za otroke in otroške sedeže
Oba križanca imata ravno dno prtljažnika in široka zadnja vrata. Pri Kodiaqu je širina druge vrste 1 492 mm, nadglavni prostor tam 1 015 mm; Toyota takih številk za novi RAV4 ne objavlja, zato »na oko« ne bomo primerjali. Praktičen nasvet: če ima družina dva otroška sedeža in voziček, najprej primerjajte prav prtljažnik — tu je prednost Kodiaqa nedvoumna.
Kateri motorji in hibridi so na voljo
Toyota RAV4: samo hibridi
V Evropi se novi RAV4 prodaja samo z elektrificiranimi sklopi na osnovi bencinskega motorja 2,5 l. Navadni hibrid razvije 185 k. s. s sprednjim pogonom ali 194 k. s. s štirikolesnim AWD-i in porabi do 5,8 l/100 km po WLTP. Priključni hibrid ima baterijo 22,7 kWh (za 30 % večjo kot pri predhodniku), 272 k. s. s sprednjim pogonom ali 309 k. s. s štirikolesnim in do 100 km/h pospeši v 5,8 s.
Skoda Kodiaq: klasika in hibrid po izbiri
Kodiaq ponuja širšo izbiro. Osnovni 1,5 TSI je blagi hibrid s 150 k. s. s sprednjim pogonom. Bencinska 2,0 TSI s 150 in 195 kW sta le s štirikolesnim pogonom. Dizli 2,0 TDI so 110 kW (150 k. s.) in 142 kW (193 k. s.), drugi z 4×4 in porabo 5,9–6,6 l/100 km po WLTP. Priključni iV združuje 1,5 TSI z elektromotorjem 85 kW: skupaj 204 k. s. in 350 N·m, baterija 25,7 kWh, do 125 km na elektriko.
Sklep je preprost: za mesto in kratke vsakodnevne vožnje z vtičnico doma je priključni RAV4 logičnejši — večji doseg, hitrejše polnjenje in štirikolesni pogon. Za pogoste avtocestne vožnje z obremenitvijo je dizelski Kodiaq še vedno argument, ki ga RAV4 nima. Primerjava RAV4 z drugim hibridom je v članku »Toyota RAV4 2026 proti Honda CR-V 2026«.
Štirikolesni pogon in prikolica
Štirikolesni pogon je pri obeh križancih zasnovan drugače. Pri RAV4 AWD-i zadnja kolesa poganja ločen elektromotor, mehanske povezave med osema ni; Toyota dodaja načina Trail in Snow za brezpotja in sneg. Pri Kodiaqu je 4×4 klasična shema s kardansko gredjo in sklopko, ki samodejno priključi zadnjo os.
Pri prikolici je Kodiaq močnejši: različice 4×4 vlečejo do 2 300 kg, sedemsedežne do 2 500 kg. RAV4 s štirikolesnim pogonom vleče do 2 000 kg — tako hibrid kot priključni. Oddaljenost od tal pri Kodiaqu je 187–194 mm, odvisno od različice.
Kaj se prodaja v Ukrajini
Toyota Ukrajina že ponuja novi RAV4 s hibridom in priključnim hibridom, s sprednjim in štirikolesnim pogonom. Na spletni strani uvoznika piše, da so navedeni podatki predhodni in čakajo na končno homologacijo: tam je navedeno do 329 k. s. pri štirikolesno gnanem priključnem hibridu in do 126 km na elektriko.
Skoda Kodiaq je v Ukrajini na voljo v paketih Selection in Sportline z bencinskimi 2,0 TFSI s 190 in 204 k. s. (štirikolesni pogon) ter dizli 2,0 TDI s 150 k. s. (sprednji ali štirikolesni pogon) in 193 k. s. (štirikolesni), vsi — s 7-stopenjskim DSG. Priključnega iV in 1,5 TSI na seznamu motorjev na spletni strani Skoda Ukrajina konec septembra 2026 ni.
Komu kaj ustreza
- Toyota RAV4 — družini s 3–4 člani, ki se vozi predvsem po mestu in predmestju, ima možnost polnjenja in želi minimalno porabo. Priključni s štirikolesnim pogonom je najbolj dinamična možnost od obeh.
- Skoda Kodiaq — večji družini, tistim, ki pogosto prevažajo veliko prtljage, vozijo na dolge razdalje z dizlom ali vlečejo prikolico nad 2 t. Sedemsedežna različica je zavarovanje za primer, ko na izlet potujeta še babica in dedek.
Kaj namestiti na oba križanca hkrati
Za novi družinski križanec so prvi nakupi enaki: preproge in zaščita prtljažnika. Za RAV4 šeste generacije so že na voljo modelne preproge Stingray 3D in preproga za prtljažnik — glejte preproge za Toyota RAV4 2025- r. Za Kodiaq II so na voljo preproge Stingray 3D in EVA, tekstilni kompleti in posamezne preproge za prtljažnik — preproge za Skoda Kodiaq 2023- r.
Pomembno: preprogo za prtljažnik za Kodiaq izberite glede na konkretno notranjost — pet- ali sedemsedežno, saj je pri sedemsedežni različici prtljažnik zasnovan drugače — v tleh je zložena tretja vrsta. Križanec, v katerega pogosto nalagajo stvari, je smiselno zaščititi z obrobo zadnjega odbijača iz nerjavnega jekla — za Kodiaq II so takšne v razdelku tuning Skoda Kodiaq 2023- r. Na dodatke prejšnje generacije se ne gre zanašati: za nove karoserije so v katalogu ločene modelne pozicije, združljivost je navedena v kartici vsakega izdelka.
Dostavljamo z Novo Pošto po vsej Ukrajini.
Prednosti in slabosti
RAV4: plug-in hibrid do 137 km na elektriko in DC polnjenje 50 kW
RAV4: štirikolesni pogon AWD-i brez kardanske gredi, do 309 KM v plug-in različici
RAV4: hibrid s porabo do 5,8 l/100 km (WLTP)
Kodiaq: 910 l prtljažnika v petosedežni različici
Kodiaq: možnost 7 sedežev
Kodiaq: dizelski motorji 2,0 TDI in prikolica do 2 500 kg
RAV4: le 5 sedežev in 446–514 l prtljažnika
RAV4: prikolica le do 2 000 kg
RAV4: brez dizla
Kodiaq: plug-in iV le s prednjim pogonom in 5 sedeži
Kodiaq: tretja vrsta s prtljažnikom 340 l — za občasne vožnje
Kodiaq: plug-in iV in 1,5 TSI nista v seznamu motorjev Škoda Ukrajina (09.2026)










