
XPENG L03 2027: pregled električne in hibridne različice EREV

XPENG L03 — je nov kompakten križanec, ki v Evropi prihaja takoj v dveh logikah: kot popolnoma električni model in kot različica s podaljševalnikom dosega PowerX. Glavna ideja je preprosta: ponuditi veliko opreme, hitro polnjenje in dolg doseg brez prehoda v dražji razred.
Pomembna podrobnost: model je šele na začetku, zato je tehnična slika že jasna, dolgoročnih izkušenj lastnikov pa še ni. Del številk se razlikuje tudi med Evropo in Kitajsko, zato je treba L03 ocenjevati po specifikaciji vašega trga.
Model in njegovo mesto na trgu
L03 v Evropi stoji pod XPENG G6 in cilja na množični segment električnih križancev. Po začetnem pozicioniranju je konkurent ne toliko premium modelom kot priljubljenim družinskim električnim avtomobilom, kjer kupec ne šteje statusa, temveč razmerje med ceno, polnjenjem, dosegom in opremo.
Komu ustreza: tistim, ki se vsak dan vozijo po mestu in avtocesti, želijo sodobno kabino, veliko elektronike in ne želijo preplačati za večjo karoserijo. Komu ne: tistim, ki iščejo leta preverjen model, visok odmik od tal za slabe ceste ali maksimalno prostoren prtljažnik brez kompromisov.
Generacija in zgodovina modela
Ob začetku prodaje gre za prvo generacijo L03. Model so uradno predstavili 16. julija 2026, evropske dobave pa so napovedane od četrtega četrtletja 2026. Oznako »2027« je bolj smiselno razumeti kot modelno leto in ne kot ločeno novo generacijo.
V Evropi se avtomobil prodaja kot XPENG L03, na Kitajskem — kot MONA L03. To je pomembno, ker se baterije, doseg, predvsem pa celo številke prtljažnika razlikujejo. Zato zgodnjih pregledov s kitajskega trga ne gre mehansko prenašati na evropski avto.
Motorji in prenos
Klasičnega večstopenjskega menjalnika tu ni: v vseh različicah pogon prenaša moč na kolesa prek reduktorja. Pri popolnoma električnih izvedbah so na voljo zadnji pogon z 180 kW in štirikolesno gnana različica z 285 kW. Pri PowerX kolesa prav tako poganja elektromotor, bencinski motor 1,5 l z močjo 62 ali 63 kW pa deluje kot generator za podaljšanje dosega.
| Različica | Pogonski sklop | Moč in navor | Baterija | 0–100 km/h | Doseg | Polnjenje |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Električna standardna | Zadnji pogon | 180 kW, 264 N·m | 58,3 kWh | 7,5 s | 445 km WLTP | DC do 193 kW, AC 11 kW |
| Električna z večjim dosegom | Zadnji pogon | 180 kW, 264 N·m | 71,2 kWh | 6,6 s | 520 km WLTP | DC do 236 kW, AC 11 kW |
| Električna s štirikolesnim pogonom | Štirikolesni pogon | 285 kW, 431 N·m | 71,2 kWh | 4,5 s | 440 km WLTP | DC do 236 kW, AC 11 kW |
| PowerX s podaljševalnikom dosega | Električni pogon + generator 1,5 l | 180 kW, 264 N·m; generator 62–63 kW | 37,25 kWh + rezervoar 42 l | 6,8 s | 215 km na elektriko, 1 017 km skupno WLTP | DC do 123 kW, AC 6,6 kW |
V praksi je izbira takšna: standardna električna različica — za mesto in zmerne razdalje, različica z daljšim dosegom — najbolj racionalna za mešan režim, štirikolesno gnana — za tiste, ki jim je pomembno pospeševanje, PowerX pa — za ljudi, ki se ne želijo zanašati samo na polnilno infrastrukturo.
Karoserija, mere in podvozje
Po merah je L03 postavljen v zelo praktično točko: ni majhen, a še ni okoren. Medosna razdalja 2850 mm obljublja soliden prostor v drugi vrsti, obračalni krog 10,5 m pa naj bi olajšal mestno vožnjo. Hkrati pa oddaljenost od tal 143 mm jasno pove, da gre za asfaltni križanec in ne za avto za razbite dovoze in kolesnice.
| Parameter | Vrednost | Praktičen zaključek |
|---|---|---|
| Dolžina | 4650 mm | Udobno za družino, a še brez občutka »velike ladje« |
| Širina | 1920 mm | Daje prostor v kabini, a bo zahtevala pozornost na ozkih parkiriščih |
| Višina | 1600 mm | Križanska sedenja, brez odvečne okornosti |
| Medosna razdalja | 2850 mm | Močan argument v prid prostoru za potnike |
| Odmik od tal | 143 mm | Za mesto v redu, za slabe ceste že na meji |
| Prtljažnik v Evropi | 367 l | Ni rekord, a dovolj za vsakdanji družinski režim |
| Prednji prtljažnik | 89 l pri električni različici, pri PowerX ga ni | Električna različica je bolj praktična za kable in drobnarije |
| Vleka | do 1500 kg z zavorami | Uporabno za lahek priklopnik ali manjši avtodom |
| Obremenitev strehe | 75 kg | Možna je namestitev strešnega boksa ali nosilca za kolesa |
Pri prtljažniku je pomembna tržna podrobnost: na Kitajskem so navedene večje številke kot v Evropi. Zato je za ukrajinskega kupca, ki se orientira na evropske dobave, pravilno izhajati prav iz 367 l prtljažnika pri električnih različicah in odsotnosti prednjega prtljažnika pri PowerX.
Kabina, udobje in varnost
L03 stavi ne toliko na razkazovanje razkošja, temveč na bogato funkcionalnost. V kabini so napovedani osrednji zaslon 15,6 palca, digitalni merilniki 8,88 palca in velik projicirni zaslon 26,8 palca. V višjih različicah so prezračevanje in masaža sprednjih sedežev, toplotna črpalka, dvoobmočna klima in možnost oddaje energije navzven do 6 kW.
Tudi varnostni paket je resen: 7 zračnih blazin, 7 kamer, 12 ultrazvočnih senzorjev in zelo zmogljiva računska platforma pri višjih izvedbah. V praksi to pomeni dober nabor elektronskih asistentov, a tudi to, da je model primeren za tiste, ki jim ustreza veliko upravljanja prek zaslona in programskega okolja.
Vsakodnevna uporaba
V vsakdanjem življenju je najzanimivejša električna različica z daljšim dosegom: 520 km WLTP, 11-kilovatno polnjenje z izmeničnim tokom in hitro DC polnjenje do 236 kW dajejo dober kompromis med mestom in potovanji. Standardna baterija bo ustrezala tistim, ki redno polnijo doma ali v službi. PowerX je bolj kot protikrizna rešitev za tiste, ki želijo voziti električno, a se ne želijo živcirati zaradi poti, zime, čakalnih vrst ali šibke infrastrukture.
So tudi vsakodnevne omejitve. Odmik od tal je nekoliko nizek za robnike in razbite dvorišča, zadnja preglednost zaradi oblike karoserije morda ne bo najboljša, REEV različica pa zaostaja za čistimi električnimi vozili po hitrosti polnjenja. Če potrebujete 800-voltno arhitekturo, zanesljivost, preverjeno skozi leta, ali zelo velik prtljažnik, L03 teh potreb ne pokrije v celoti.
Prednosti in slabosti
| Prednosti | Kaj to prinese lastniku | Slabosti | Kaj to pomeni v praksi |
|---|---|---|---|
| Močno razmerje med ceno in opremo | Manj kompromisov že v osnovi | Ni dolgoročne statistike | Tveganja zgodnjega kupca so višja |
| Hitro polnjenje za svoj razred | Manj časa za postanke na avtocesti | Ni 800-voltni rekorder | Obstajajo konkurenti, ki se polnijo še hitreje |
| PowerX odpravlja strah pred dosegom | Lažje živeti brez idealne infrastrukture | PowerX nima prednjega prtljažnika in je počasnejši pri AC/DC | Manj praktičnosti in počasnejše polnjenje |
| Dobro opremljena kabina in močna elektronika | Udobno v mestu in na potovanjih | Preglednost nazaj je lahko povprečna | Zanašati se je treba na kamere in senzorje |
| Solidna vlečna zmogljivost in obremenitev strehe | Avto ni samo za mesto | Odmik od tal 143 mm | Slabe ceste in visoki robniki niso njegov teren |
Če gledamo skozi oči lastnika, je L03 močan tam, kjer se vsak dan šteje čas, kilometre in udobje polnjenja. Slabosti so prav tako jasne: nov model, ne-terenski odmik od tal in še ne povsem preverjen ugled pri veliki kilometrini.
Tuning in dodatki
Za L03 ima tuning smisel predvsem kot praktična nadgradnja, ne kot dekorativna zgodba. Nizek odmik od tal, družinski format karoserije, pripravljene točke za strešni prtljažnik in možnost vleke nakazujejo prioritete: preproge, zaščita prtljažnega prostora, rešitve za streho, organizacija kablov in tovora na poti.
Ker model šele prihaja na trg in se lahko ločena stran za L03 pojavi kasneje, je smiselno spremljati katalog znamke in že zapolnjene sorodne razdelke XPENG. Za začetek je koristno pogledati dodatke za XPENG, talne preproge za kabino ter strešne prtljažnike in prečke — to so najbolj praktične stvari za vsakodnevno uporabo, še posebej, če bo avto vozil na daljše poti ali prevažal družinsko prtljago.
Pri praktičnih stvareh se ne bi prenaglil le z agresivnimi zunanjimi predelavami. Pri novem modelu je najprej vredno počakati na stabilno ponudbo za evropsko specifikacijo in začeti s tem, kar res vpliva na vsakdan: čistoča kabine, zaščita prtljažnika, prevoz stvari in kablov.
Zaključek
XPENG L03 se zdi močna izbira za tiste, ki želijo sodoben električni križanec brez prehoda v dražji segment, PowerX pa je posebej zanimiv za tiste, ki še niso pripravljeni popolnoma biti odvisni od polnilne infrastrukture. A to je še vedno nov model brez velike zgodovine uporabe, zato ga je vredno kupovati z hladno glavo: z jasnim razumevanjem svoje poti, pogojev parkiranja, potrebe po prtljažniku in odnosa do elektronike.
| ✔ | Na voljo je izbira med povsem električno različico in PowerX z razširiteljem dosega, zato je mogoče avto prilagoditi različnim scenarijem uporabe. PowerX je še posebej uporaben tam, kjer je polnilna infrastruktura še šibka ali pa vožnje pogosto presegajo mestne meje. |
| ✔ | Pri električnih različicah je navedeno hitro DC-polnjenje do 193–236 kW, v različici z večjim dosegom pa tudi 520 km WLTP. To naredi L03 priročen za mešane vožnje in pomeni manj čakanja na polnilnih postankih. |
| ✔ | Dimenzije so videti praktične za družinski crossover: medosna razdalja 2850 mm naj bi zagotavljala dovolj prostora v drugi vrsti, dolžina 4650 mm pa ne naredi avtomobila preveč okornega v mestu. |
| ✔ | Notranjost je dobro opremljena: velik osrednji zaslon, digitalna instrumentna plošča, head-up zaslon, v višjih različicah pa še prezračevanje in masaža sedežev, dvoobmočna klimatska naprava ter toplotna črpalka. |
| ✔ | Na voljo so tudi uporabne vsakdanje možnosti: vleka do 1500 kg, obremenitev strehe 75 kg in sprednji prtljažnik 89 l pri električni različici. Za vsakdanjo uporabo to doda praktičnost brez prehoda v večji razred. |
| ✘ | Model je nov in za zdaj še ni dolgoročne statistike o zanesljivosti ter stroških. Za kupca to pomeni večje tveganje kot pri konkurentih, ki so se skozi leta že preverili. |
| ✘ | Odmik od tal 143 mm omejuje udobje na slabih cestah, visokih robnikih in razbitih dvoriščih. To je prej cestni crossover kot vsestranski avto za zahtevnejše podlage. |
| ✘ | Prtljažnik v Evropi meri le 367 l, pri PowerX pa tudi ni sprednjega prtljažnika. Za družinske izlete z veliko prtljage je to morda premalo. |
| ✘ | Pri PowerX je polnjenje počasnejše kot pri čisto električnih različicah, saj je AC tu do 6,6 kW, DC pa do 123 kW. Torej je kot rezervna možnost uporaben, ni pa najhitrejši v vsakodnevni uporabi. |







