Uvod
BMW M5 (karoserija F90) in Mercedes-AMG E63 S – dva legendarna nemška superlimuzina, ki poosebljata izjemno moč in prestiž. Posebej zanimiva je primerjava modelov istega letnika, na primer 2021, ko sta oba proizvajalca ta avtomobila posodobila. Leta 2021 je BMW izvedel prenovo M5 (LCI), Mercedes pa je predstavil posodobljeni E63 S (W213 Mopf). Oba avtomobila poganjata biturbo V8 motorja, imata štirikolesni pogon in najsodobnejše tehnologije upravljanja. V nadaljevanju podrobno pogledamo tehnične specifikacije, zmogljivost, cene in druge vidike, da ugotovimo, kdo je boljši na papirju in na cesti.
Primerjava tehničnih značilnosti
Za preglednost so v tabeli zbrane ključne tehnične značilnosti BMW M5 F90 in Mercedes-AMG E63 S modelnega leta 2021. Avtomobila imata veliko skupnega, vendar tudi pomembne razlike v moči, pospešku in drugih parametrih.
| Značilnost | BMW M5 F90 (2021) | Mercedes-AMG E63 S (2021) |
|---|---|---|
| Motor | 4.4 l V8 Twin-Turbo (S63) | 4.0 l V8 Twin-Turbo (M177) |
| Moč (maks.) | 600 KM (441 kW) standard 617 KM (460 kW) Competition | 603 KM (445 kW) (612 KM v evropski različici) |
| Navor | 750 Nm @ 1,800 vrt/min | 850 Nm @ 2,500 vrt/min |
| 0–100 km/h | ≈3,3 s (Competition) ~3,4 s (standard) | ≈3,4 s (tovarniški podatek) |
| Najvišja hitrost | 250 km/h (omejena) 305 km/h z M Driver’s Package | 250 km/h (omejena) 300 km/h z Drivers Package |
| Menjalnik | 8-st. avtomatski (Steptronic) | 9-st. avtomatski (AMG MCT) |
| Pogon | Štirikolesni (M xDrive, na voljo način 100% RWD) | Štirikolesni (4MATIC+, na voljo Drift Mode) |
| Masa (pripravljena za vožnjo) | ≈1 980 kg | ≈2 010 kg |
| Poraba goriva (kombinirana) | ~12,5–13 l/100 km (17 MPG) | ~11,5–12,5 l/100 km (18 MPG) |
Opomba: Moč v KM je navedena po standardu metričnih konjskih moči. Podatki o pospešku so okvirni tovarniški in testni rezultati. Oba avtomobila imata štirikolesni pogon z možnostjo izklopa sprednje osi za drift način. Poraba goriva je navedena po standardu EPA (ZDA) za primerjavo; dejanske vrednosti se lahko razlikujejo.
Cene (ZDA, Evropa, Ukrajina)
Trg visokozmogljivih prestižnih limuzin prinaša tudi temu primerne cene. Poglejmo okvirne cene BMW M5 in Mercedes-AMG E63 S v letu 2021 na različnih trgih:
- ZDA: osnovna cena novega BMW M5 2021 je začela približno pri $103,500, M5 Competition pa okoli $110 tisoč (MSRP). Mercedes-AMG E63 S je startal pri ~$107,500. Tako sta imela v ZDA oba modela podoben cenovni razpon okoli $105–110 tisoč.
- Evropa: v Nemčiji in večini evropskih držav sta ta modela kot nova stala približno **€120–130 tisoč** (z davki). V Združenem kraljestvu je imel denimo Mercedes E63 S ceno £89,330, BMW M5 pa približno £89,645, kar je približno €100–110 tisoč brez upoštevanja VAT. Cene so se lahko spreminjale glede na opremo in dodatke.
- Ukrajina: na ukrajinskem trgu bi zaradi davkov in uvoznih dajatev nov M5 ali E63 S stal več kot **150 tisoč $**. Veliko avtomobilov se uvaža rabljenih iz ZDA. Po podatkih avtomobilskih portalov so se rabljeni BMW M5 2021 v Ukrajini ponujali v razponu od ~$72 000 do $149 000 (približno 3,0–6,2 milijona UAH) glede na stanje in kilometrino. Povprečna cena je znašala okoli $100 000 (≈4,3 milijona UAH). Mercedes-AMG E63 S ima na sekundarnem trgu primerljivo vrednost, z manjšimi odstopanji glede na opremo in zgodovino vozila.
Po ceni oba avtomobila sodita v isti segment in sta močno odvisna od konkretnega trga ter stanja. Kupci v Ukrajini pogosto razmišljajo o uvozu iz tujine, saj je uradna cena novih vozil zelo visoka.
Tunerski potencial
Tako BMW M5 F90 kot Mercedes-AMG E63 S imata velik varnostni in zmogljivostni potencial, kar odpira široke možnosti za tuning. Pospešek od 0 do 100 km/h pri serijskih avtomobilih že traja približno 3,3–3,4 sekunde, vendar lahko navdušenci in tuning delavnice te številke še izboljšajo. Poglejmo potencial vsakega modela:
BMW M5 F90: 4,4-litrski motor S63 je znan po svoji «prožnosti» pri povečevanju moči. Brez večjih mehanskih posegov lahko programska optimizacija (Stage 1) dvigne moč za +100 KM – na ~700 KM in ~850 Nm. Na primer, tuning paketi G-Power omogočajo ~740 KM na serijskih turbinah (če v izpuhu ni filtrov saj, kot na trgih ZDA). Globji tuning z zamenjavo komponent prinaša impresivne rezultate: Stage 2 – okoli 780 KM in 950 Nm, Stage 3 – do 820 KM in 1000 Nm navora. S takšno nadgradnjo lahko M5 pospeši 0-100 km/h v manj kot 3 sekundah (izmerjeno ~2,9 s) in preseže 330 km/h končne hitrosti. Pomembno je, da sta podvozje in prenos pri M5 sposobna prenesti takšne obremenitve, čeprav bo dolgoročna zanesljivost pri ekstremnem tuningu odvisna od kakovosti izvedbe in vzdrževanja.
Mercedes-AMG E63 S: 4,0-litrski biturbo V8 AMG (oznaka M177) se prav tako dobro odziva na predelave. Znana delavnica Brabus ponuja komplet «Brabus 800» za E63 S, ki poveča moč s standardnih ~612 KM na 800 KM, navor pa na 1000 Nm. Po takšni nadgradnji se pospešek 0-100 km/h skrajša na ~3,0 s (namesto ~3,4 s serijsko), najvišja hitrost pa se odklene z elektronskega omejevalnika in doseže ~300 km/h. Tudi drugi tunerji (Renntech, AC Schnitzer, etc.) ponujajo povečanje izhodnih parametrov motorja AMG z reprogramiranjem ECU, vgradnjo zmogljivejših turbin, izpušnega sistema in intercoolerjev. Rezultati so podobni – brez večjih žrtev zanesljivosti se zlahka preseže 700–750 KM, če se držite servisnega režima. Treba je poudariti, da je pri tuningu E63 S smiselno upoštevati kompleksno vzmetenje (pnevmatski elementi) in elektroniko – pretirano zvišanje moči lahko zahteva nadgradnjo zavor in podvozja za ohranitev ravnovesja avtomobila.
Tako imata oba superlimuzina velik tunerski potencial. Z željo in ustreznim proračunom ju je mogoče spremeniti v prave «ubijalce superšportnikov», hkrati pa ohraniti udobje in praktičnost limuzine. Obstajajo projekti, kjer so M5 Competition in E63 S pripeljali do 800+ KM, kar jim omogoča, da na ravninah konkurirajo hiperavtomobilom.
Vzdrževanje in zanesljivost
Visokozmogljivi avtomobili zahtevajo posebej skrbno vzdrževanje. Tako BMW M5 kot Mercedes-AMG E63 S sta tehnično kompleksna; ob pravilni negi služita dolgo, vendar lahko napake pri uporabi ali varčevanje pri servisu povzročijo težave. Oglejmo si posebnosti zanesljivosti vsakega modela in ključne nianse vzdrževanja:
BMW M5 (F90): sodobne različice motorja S63 so bistveno zanesljivejše od predhodnikov, čeprav so imele zgodnje generacije tega motorja značilne «bolezni». Predvsem so se prej pojavljali prezgodnja obraba ležajev ojnic (še posebej pri agresivni vožnji pri visokih vrtljajih) ter primeri odpovedi turbopolnilnikov zaradi pregrevanja ali pomanjkanja olja. Pri različici F90 je večina teh težav odpravljena – izboljšani so hlajenje, materiali in zasnova ležajev. Kljub temu ostajajo osnovna pravila: pogosta menjava olja (pogosteje kot predpisanih ~10 tisoč km, pri aktivni uporabi najbolje na 5–7 tisoč km), nadzor nivoja olja (S63 lahko pri visokih obremenitvah «porablja» olje) ter pravočasna menjava svečk in vžigalnih tuljav (delujejo pod večjo obremenitvijo). Lastniki M5 tudi poudarjajo, da je za dolgo življenjsko dobo smiselno ohlajanje turbin po intenzivni vožnji (ne ugašati takoj vročega motorja). Podvozje M5 je precej robustno (klasični amortizerji z elektronskim upravljanjem), vendar lahko trda vožnja po slabih cestah povzroči prezgodnjo obrabo silentblokov in amortizerjev – popravila so lahko draga. Na splošno M5 F90 ob ustrezni negi izkazuje visoko zanesljivost za 600-konjski avtomobil – številni lastniki prevozijo več deset tisoč kilometrov brez resnih pripomb.
Mercedes-AMG E63 S (W213): motor M177 (4.0 V8 Biturbo) velja prav tako za precej zanesljivega, vendar ima svoje posebnosti. Ena tipičnih pritožb lastnikov je povečana poraba olja. Pri aktivnem načinu vožnje lahko motor porabi opazno količino motornega olja, zato je treba redno preverjati nivo in po potrebi dolivati. To je povezano z zasnovo (tanki batni obročki za zmanjšanje trenja) in visokimi temperaturami v turbomotorju. Druga potencialna težava je življenjska doba turbin: tako kot pri BMW sta dve turbini, nameščeni v razvalu bloka («hot V»), pod velikimi obremenitvami. Če olja ne menjate pravočasno ali uporabljate nekakovostno, se lahko obrabijo ležaji turbopolnilnikov. Simptomi so žvižganje pri pospeševanju, dim iz izpuha, padec moči. Poleg tega je pri E63 S z neposrednim vbrizgom možno nalaganje ogljikovih oblog na sesalnih ventilih, kar sčasoma poslabša delovanje (rešuje se s čiščenjem sesalnega trakta, t. i. «orehovim peskanjem»). Kar zadeva prenos, 9-stopenjski AMG Speedshift MCT prenese 850 Nm, vendar prav tako potrebuje servis – priporočljivo je menjati olje v menjalniku vsakih ~60 tisoč km, še posebej ob pogostih track-dayih. Pnevmatsko vzmetenje AMG Ride Control daje E63 S prednost pri udobju in vodljivosti, vendar lahko sčasoma zahteva pozornost: zračni mehi lahko izgubijo tesnost ali pa odpove kompresor. Znaki so posedanje karoserije pri mirovanju, neenakomerna višina ali opozorila o vzmetenju na instrumentni plošči. Popravilo zračne opore ali kompresorja ni poceni, zato je pri prevoženih 50–100 tisoč km treba računati tudi na takšne stroške. Glede zavornega sistema sta oba avtomobila serijsko opremljena z zmogljivimi jeklenimi zavorami, vendar lahko zahtevna uporaba (steza) povzroči hitro obrabo ploščic in diskov; opcijske karbonsko-keramične zavore so vzdržljivejše, a zelo drage. Na splošno je Mercedes E63 S ob ustreznem servisu zanesljiv – lastniki poudarjajo, da podvozje in motor zdržita velike obremenitve. Ključno je pravočasno izvajati predpisano vzdrževanje (vključno z dražjimi menjavami olja, svečk, filtrov), in avtomobil bo ponujal zmogljivost brez okvar.
Stroški vzdrževanja: velja omeniti, da je servis teh modelov precej dražji kot pri množičnih avtomobilih. V Združenem kraljestvu so proizvajalci denimo ponujali servisne pakete: za M5 – ~£999 za 3 leta, za E63 S – ~£1,620 za 3 leta. V Ukrajini je uradno vzdrževanje prav tako drago: že menjava motornega olja lahko stane nekaj sto dolarjev zaradi količine ~9 litrov kakovostne sintetike in filtrov, redni servis (zavore, tekočine ipd.) pa zlahka preseže $1000. Zato bi morali bodoči lastniki v proračun vključiti konkretna sredstva za vzdrževanje takšnih avtomobilov.
Mnenja lastnikov in pogled avtomobilskih novinarjev
Oba avtomobila sta prejela zelo pozitivne odzive avtomobilske javnosti in navdušencev. Novinarji poudarjajo, da sta BMW M5 in Mercedes-AMG E63 S po zmogljivostih «tesno skupaj», izbira pa je v veliki meri odvisna od osebnih preferenc. Nekaj citatov in povzetkov mnenj:
- Auto Express (Združeno kraljestvo): je v primerjalnem testu leta 2021 BMW M5 postavil na prvo mesto in poudaril, da je M5 «hitrejši in udobnejši ter ponuja nekoliko širši razpon sposobnosti», medtem ko je E63 S «bolj karizmatičen, z navdušujočim zvokom». Sklep: M5 je po seštevku lastnosti rahlo prehitel tekmeca, čeprav sta bila oba označena kot «odlična» avtomobila.
- Car and Driver: je 2021 M5 ocenil z 9.5 od 10. V testu so izpostavili neverjetno pospeševanje in razkošno notranjost BMW, kot pomanjkljivost pa navedli, da je značaj M5 manj «divji» kot pri AMG. Citirat: «M5 ni tako predrzen in glasen kot E63 S». Mercedes torej ponudi več čustev v smislu zvoka in občutka, BMW pa bolj zadržan videz in zvok – za nekoga plus, za drugega minus.
- Mnenja lastnikov: na forumih so mnenja prav tako deljena. Eden od lastnikov, ki je preizkusil oba modela, piše: «Oba avtomobila sta odlična. E63 S je prijetnejši pri vožnji, ko uporabljaš 30–90% zmogljivosti, medtem ko je M5 bolj udoben v vsakodnevnem mestnem prometu in na meji svojih zmožnosti». Z drugimi besedami, AMG bolj «živi» od emocij v območju dinamične vožnje, M5 pa je lažji za vsak dan in suvereno deluje tako v mestu kot na stezi.
- Zavore in vodljivost: nekateri strokovnjaki so poudarili, da ima E63 S ostrejši volan z boljšim povratnim občutkom, medtem ko je volan M5 po občutku nekoliko bolj umeten. Po drugi strani M5 mehkeje blaži neravnine in je udobnejši na slabi cesti (zaradi serijskega vzmetenja), medtem ko je AMG bolj trd tudi v udobnem načinu zaradi 20-palčnih koles in pnevmatskega vzmetenja. Kar zadeva zavore, oba dosegata odlične rezultate; po testih je zavorna pot 100-0 km/h zelo podobna, čeprav nekateri vozniki subjektivno hvalijo Mercedesove zavore zaradi stabilnosti pri ponavljajočih se intenzivnih zaviranjih.
Na splošno se tako novinarji kot lastniki strinjajo, da sta oba modela vrhunec inženirske odličnosti v razredu športnih limuzin. BMW M5 je bolj usmerjen v kombinacijo udobja poslovnega razreda z eksplozivno dinamiko, Mercedes-AMG E63 S pa prepriča z emocijami in značajem športnega stroja v karoseriji limuzine. Izbira med njima se pogosto zvede na to, kateri slog vožnje in imidž sta kupcu bližja.
Zaključek: komu katera različica bolj ustreza?
Če povzamemo primerjavo, lahko zanesljivo rečemo, da slabega izbora med BMW M5 F90 in Mercedes-AMG E63 S praktično ni – oba ponujata osupljivo zmogljivost in razkošje. Vendar obstajajo nianse, ki lahko pretehtajo v korist enega ali drugega modela glede na preference lastnika:
- BMW M5 F90 je boljša izbira za tiste, ki iščejo navzven bolj zadržano in v vsakodnevni uporabi udobnejšo superlimuzino. M5 ima v udobnem načinu nekoliko mehkejše (v primerjavi z AMG) vzmetenje, manj agresiven zvok izpuha in eleganten dizajn, ki ne pritegne preveč pozornosti. Hkrati je fenomenalno hiter – pospeševanje in vodljivost sta na ravni športnih avtomobilov. M5 izstopa tudi s sodobno notranjostjo z najnovejšimi BMW tehnologijami (Live Cockpit, iDrive itd.) in po mnenjih nekoliko nižjimi stroški vzdrževanja. Ta model pogosto izberejo tisti, ki jim je pomembna vsestranskost: vožnja v službo, dolga potovanja z družino in hkrati možnost, da se «spustiš z verige» na stezi ali prazni cesti. Če so vam blizu natančnost, ravnotežje in «lahkotna» hitrost, je M5 odlična izbira.
- Mercedes-AMG E63 S bo navdušil voznike, ki cenijo izrazit karakter in športno vzdušje. Ta limuzina je dobesedno prežeta z duhom AMG: glasen V8, agresiven videz z razširjenimi blatniki in značilno panameriško masko, trše vzmetenje, ki drži cesto «kot pribito». E63 S se pogosto izbere zaradi emocij – vsako pospeševanje spremlja bogat zvok in «pokanje» iz izpuha, krmiljenje pa daje več občutka povezanosti s cesto. Poleg tega Mercedesova notranjost ponuja kanček več razkošja in klasičnega šika (Nappa usnje, alkantara, ogromna zaslona MBUX). To je avtomobil za tiste, ki želijo izstopati in dobiti največ adrenalina iz vsake vožnje, tudi če se je treba sprijazniti z tršim udobjem in pogostejšimi postanki na bencinski črpalki. Če sanjate o «štirivratnem Muscle Car» z inteligenco poslovne limuzine, je AMG E63 S ustvarjen za vas.
Za konec: izbira med M5 in E63 S je izbira med dvema obrazoma popolnosti. Za pragmatičnega dirkača, ki želi uravnotežiti vsakdan in užitek v vožnji, hkrati pa ostati nekoliko v senci, bo BMW M5 idealen zaveznik. Za karizmatičnega vodjo, ki želi z vsako vožnjo pokazati okus za hitrost in stil, bo Mercedes-AMG E63 S podaljšek njegovega značaja. Ne glede na izbiro boste dobili avtomobil, ki zna na vsakem kilometru navdušiti.









